انواع چرخ خیاطی را بشناسیم تا بتونیم بهترین چرخ خیاطی را برای خرید انتخاب کنیم

شناخت انواع چرخ خیاطی

یکی از وسایل مهم خیاطی که وجود آن در هر خانه ای لازم و کار راه بنداز میباشد ،چرخ خیاطی است. البته بهتر است که یادگیری کار با چرخ خیاطی را نیز در ابتدا به صورت حرفه ای و از صفر تا صد را در یک اموزشگاه خیاطی آموزش ببینید.

شاید با خود فکر کنید ضرورت استفاده از این وسیله در چه مواردی باشد؟ چرخ خیاطی ها در همه ی امور خیاطی و مرتبط به لباس ،میتوانند شما را کمک کنند و از صرف بسیاری از هزینه های بی مورد جلوگیری کنند. برای مثال هنگامه که شما دوره های اموزش خیاطی را با موفقیت بگذراند و با انواع چرخ خیاطی ها اشنایی پیدا کنید ،میتوانید به مرور زمان ،لباس هایی که برای بدن شما یا اعضای خانواده تان،نامناسب و تنگ و گشاد و یا حتی پاره، شده اند را به راحتی بدوزید و تعمیر کنید. اما نکته دقیقا در اینجا میباشد که اگر شما بتوانید با انواع چرخ خیاطی اشنایی پیدا کنید، فعالیتتان در عرصه ی خیاطی بسیار سریعتر پیش خواهد رفت.

تاریخچه چرخ خیاطی

جالب است بدانید که اولین چرخ خیاطی ها در دوره ی انقلاب صنعتی در اروپا اختراع شد. هدف از اختراع این وسیله ی پرکاربرد کم شدن میزان کارهای مکانیکی و دستی و افزایش سرعت و سهولت تولیدات و محصولات دوزندگی بود. همانطور که میدانید از سال 1870 که چرخ خیاطی وارد بازار های محصولات خیاطی شد ، تا به امروز جایگاه خود را حفظ کرده و هر روزه نیز اهمیت بیشتری پیدا میکند. تغییرات چشمگیری که توسط این وسیله در عرصه ی بین الملل جوامع بوجود آمد ،قابل توجه میباشد.

آشنایی با انواع چرخ خیاطی

در حالت کلی باید گفت که چرخ‌های خیاطی ها بر اساس نوع کاربردی که دارند ،در همه جای دنیا به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می‌شوند.جالب است بدانید که چرخ خیاطی صنعتی از انواع چرخ خیاطی ‌هایی میباشد که کاملا تخصصی و حرفه ای میباشند، وهریک از  این وسیله های صنعتی اصولا مخصوص یک حرفه می باشد. برای مثال، بعضی از چرخ خیاطی‌های صنعتی فقط مخصوص حرفه ی راسته‌دوزی می باشند و برخی دیگر از آنان ،اصولا  فقط زیگزاگ دوزی میکنند.  از جهتی دیگر در حالت کلی باید گفت که چرخ‌ خیاطی های خانگی برای استفاده های خانگی می باشد و بیشتر آنان به تجهیزات و دوخت‌های متفاوت و متنوع تجهیز شده  اند.تفاوت عمده ی چرخ خیاطی های خانگی و صنعتی در ان میباشد که چرخ خیاطی های خانگی اصولا برای دوخت و دوز کم و مصارف شخصی مناسب میباشند،

اما این وسیله های صنعتی اصولا برای دوخت و دوز لباس در سطح گسترده و با تعداد بالا، کاملا مناسب میباشد.نکته ی دیگری که در مورد این وسیله ها باید به آن اشاره کرد آن میباشد که چرخ خیاطی های خانگی تمام دوخت ها را در سطح ساده و اولیه انجام میدهد ،برای مثال نمیتواند زیگزاگ دوزی را در مدل های مختلفی که یک چرخ صنعتی زیگزال دوزی قابلیت آن را دارد،انجام دهد.به طور خلاصه باید گفت که چرخ خیاطی خانگی بیشتر اوقات برای افرادی مناسب است که دوست دارند کارهای شخصی و دوخت و دوز  لباس هایشان کارهای سبک دوخت و دوز مانند پرده دوزی،چادر دوزی،و… را خودشان انجام دهند.اما چرخ های صنعتی بیشتر در کارگاه های خیاطی و تولیدی های لباس کاربرد دارند و مناسب ترین گزینه برای برای دوخت و دوز و تولید لباس با حجم بالا میباشند.

بررسی کاربرد های چرخ خیاطی خانگی
بررسی کاربرد های چرخ خیاطی خانگی

چرخ های خیاطی به دو دسته تقسیم میشوند :

1 – چرخ خیاطی های دستی (با مصرف خانگی )

2 – چرخ خیاطی های برقی (با مصرف خانگی و صنعتی)

بررسی کاربرد های چرخ خیاطی خانگی

یک: چرخ خیاطی های دستی:

مسلما همه ی ما چرخ خیاطی های های دستی مادربزرگ هایمان را به یاد داریم ،این این وسیله های کلاسیک و بادوام هیچ نیازی به نیروی الکتریکی و یا برق نداشتند بلکه با نیروی مکانیکی دست و توسط چرخاندن دسته ی چرخ خیاطی و یا انواع پدال های پایی ،کار میکردند.

جالب است بدانید که بدنه ی این چرخ خیاطی های کلاسیک و زیبا از فلزات مقاوم تولید می شد تا توانایی دوخت و دوز هر نوع پارچه ظریف و ضخیم را داشته باشد. البته برای افزایش عمر کارکرد چرخ خیاطی های خانگی بهتر آن می باشد کع بیشتر برای پارچه های ظریف تا متوسط مورد استفاده قرار گیرد و دوخت و دوز پارچه های ضخیم را به این وسیله های صنعتی واگذار کنیم. امروزه شاهد آن هستیم که انواع زیادی از چرخ خیاطی ها در بازار های دوخت و دوز ،تولید و عرضه میگردد اما هنوز هم چرخ خیاطی های دستی از دوام  بالایی برخوردار هستند.

دو: چرخ خیاطی های برقی:

این نوع این وسیله ها معمولا یک موتور دارند که این متور وظیفه ی به حرکت درآوردن سوزن چرخ خیاطی و تولید نیروی دوخت آن بر روی پارچه را برعهده دارد.نکته ی قابل توجه در چرخ خیاطی های برقی آن است که این این وسیله ها با پدال پایی که دارند می توانند سرعت حرکت سوزن را مشخص کنند. از مزایای دیگر این چرخ خیاطی می توان به توانایی خیاط در گرفتن پارچه با دو دست اشاره مرد که کار را راحتتر میکند. این چرخ خیاطی ها دارای صفحه مدرجی میباشند که توسط ان انئاع مدل های دوخت و دوز روی پارچه را میتوان مشخص کرد.

چرخ خیاطی کامپیوتری یکی از انواع چرخ خیاطی خانگی آموزشگاه خیاطی توران بانو
چرخ خیاطی کامپیوتری یکی از انواع چرخ خیاطی خانگی
  • چرخ خیاطی کامپیوتری یکی از انواع چرخ خیاطی خانگی

افراد حرفه ای و خبره در هنر خیاطی اصولا از این نوع چرخ استفاده می کنند که در انجام دوخت و دوز های پیچیده و سخت سرعت عمل بالایی دارند . برعکس چرخ های برقی ،چرخ خیاطی های کامپیوتری هیچگونه صفحه مدرج و شیگستی ندارند که با ان سرعت دوخت و دوز را تنظیم کنند ،بلکه تنها دارای نوعی از صفحه نمایش LED یا LCD بزرگ هستند که دارای قابلیت تنظیم انواع مدل کوک زدن بر روی پارچه میباشد.

شما میتوانید به راحتی هر تعداد مدل های کوک مختلف را که میخواهید در این مدل از چرخ خیاطی به صورت کامپیوتری ذخیره کنید. این نوع از چرخ ها نه تنها مارهای خیاطی و دوخت و دوز لباس  را به راحتی انجام میدهند،بلکه می توانند طرح های متنوع گلدوزی را نیز روی پارچه پیاده کنند . روش کار چرخ خیاطی های کامپیوتری توسطپورت‌های USB میباشد که طرح دوخت مورد نظر شما را به حافظه این وسیله منتقل میکند و از این طریق الگو های دوخت و دوز کاملا شخصی سازی میشود.

آشنایی با چرخ خیاطی های صنعتی

آشنایی با چرخ خیاطی های صنعتی

یک: چرخ خیاطی دارای صفحه کار تخت:

این نوع از چرخ های صنعتی دارای سوزنی بلند میباشد که کمی به سوزن چرخ خیاطی های خانگی شباهت دارد. اصولا در کارگاه های خیاطی که مخصوص دوختن دو تکه پارچه و لباس هستند و برای کارهای ساده به چرخ خیاطی نیاز دارند،از این مدل از چرخ ها بهره می برند.

دو: چرخ خیاطی دارای صفحه کار استوانه ای:

بر عکس مدل قبلی که بیان کردیم صفحه ی کار این چرخ ها به شکل لستئانه ای میباشد و حالتی افقی و باریک دارد. این نوع از چرخ ها اصولا در کارگاه های چرم دوزی که کیف و کفش هم تولید میکنند بیشتر از جاهای دیگر استفاده میشود.

سه: چرخ خیاطی بدون دسته:

اشکال اصلی که کار با این نوع چرخ را سخت کرده است ،این است که،موقع خیاطی و دوخت و دوز پارچه حتما باید در ادامه ی راستای محور افقی قرار گیرد. اصولا از این چرخ ها برای دوختن آستین ها و سرشانه های لباس هایه هیچگونه درزی ندارند،استفاده میشود.

مزایای اموزشگاه خیاطی توران بانو

همانطور که اشاره کردیم اگر شما قصد آن را دارید که کار با انواع چرخ خیاطی را یاد بگیرید،بهتر است آموزش خیاطی با آن را به صورت اصولی در آموزشگاه خیاطی حرفه ای آغاز کنید تا بعد ها نیز هنر دست شما خواهان زیادی داشته باشد. در این راستا اموزشگاه خیاطی توران بانو میتواند شما را در راه رسیدن به اهدافتان  یاری کند و این امکان برلیتان ایجاد شود که بتوانید بعد ها نیز بازارهای کار مخصوص به هنر تان را بشناسید و به آن وارد شوید.

آموزشگاه خیاطی تهران بانو با گرد هم آوردن بهترین اساتید و امکانات به هنرجویان خود این اجازه را داده است تا به بهترین نحو فعالیتشان را آغاز کنند و با اعطای مدرک معتبر از سوی سازمان فنی حرفه ای که قابلیت ترجمه در سطح بین المللی را نیز دارد ،توانسته اعتماد بسیاری از بانوان ایرانی که قصد کسب درآمد دارند را به خود جلب کند.

اگر شاغل هستید و نگران ساعات کلاس هایتان باشید، این نگرانی را کنار بگذارید زیرا توران بانو با ارائه کلاس هایی به صورت خصوصی،عمومی و نیمه خصوصی ،این امکان را برای تمام افراد ایجاد کرده تا بتوانند در کلاس ها ی مربوط به هنر خیاطی، مورد علاقه شان شرکت کنند. توجه داشته باشید که یکی از ویژگی هایی که توران بانو را از دیگر رقیبان خود متمایز کرده است ،آن میباشد که ضمانت برگشت وجه برای هنرجویان ایجاد شده است. یعنی می توانید بعد از دو جلسه ،در صورت نداشتن رضایت از کیفیت کلاس ،تمام وجه خود را از آموزشگاه دریافت کنید

به راحتی با استفاده از دکمه های زیر میتونید از کلاس های ما مطلع بشید

برای خرید و تهیه چرخ خیاطی بهتر است از فروشگاه های معتبر تهیه کنید از جمله دیجی کالا ، زنبیل ، ایمالز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.